Stanisław Lem - patron Ogrodu

Ogród Doświadczeń  nosi imię Stanisława Lema. Nie mamy wątpliwości co do absolutnej trafności wyboru  pisarza jako naszego patrona. Należy do panteonu sław Krakowa i jest ikoną polskiej oraz światowej literatury. Jest jednym z symboli współtworzącym esencję tożsamości i unikalny wizerunek Krakowa. Nie to jednak jest dla nas najważniejsze. Podziwiamy Stanisława Lema jako wnikliwego obserwatora naszej rzeczywistości, człowieka o otwartym na naukę umyśle, ciekawym świata. Fascynuje nas jego spojrzenie na miejsce człowieka w otaczającym nas świecie i stawianie odważnych pytań o jego przyszłość.

Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 r. we Lwowie, zmarł 27 marca 2006 r. w Krakowie. Był wybitnym polskim pisarzem współczesnym, filozofem, futurologiem, eseistą i satyrykiem. Znany jest głównie z utworów science – fiction, a do najpopularniejszych jego dzieł należą np. „Solaris”, „Powrót z Gwiazd” czy „Fiasko”.

Główna część jego dorobku pisarskiego obejmuje dzieła z dziedziny filozofii i futurologii, poświęcone w szczególności rozważaniom na temat technologii, natury inteligencji, trudnościom w przekazywaniu informacji oraz wzajemnym zrozumieniu się istot inteligentnych.
Twórczość Stanisława Lema miała duży wpływ na polską, jak i światową literaturę fantastyczno - naukową. Książki Lema zostały przetłumaczone na 41 języków i sprzedały się w ponad 27 milionach egzemplarzy. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie on najbardziej poczytnym nie anglojęzycznym pisarzem s - f.

Dodatkowe informacje o pisarzu i jego twórczości można znaleźć na stronie: www.lem.pl