Małopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013

Projekty MRPO - Małopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013.

Ogród Doświadczeń w Krakowie - rozbudowa produktu turystyki kulturowej.

Projekt współfinansowany ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013, zrealizowany przez Muzeum Inżynierii i Techniki.
Dzięki realizacji tego projektu Ogród Doświadczeń zyskał nowe możliwości na polu interaktywnej edukacji. Przed rokiem 2013 oferta Ogrodu skupiona była na prezentowaniu zjawisk z zakresu fizyki. Projekt pozwolił stworzyć obszary przyrodniczej edukacji wykraczające poza fizykę, które jednocześnie doskonale wkomponowały się w parkową przestrzeń.
Geo-gródek to nazwa ogródka geologicznego, w którym znalazło się 17 kilkutonowych skał. Ich wspólną cechą jest to, że występują w architekturze Krakowa, co pozwoliło wzmocnić walory edukacji geologicznej przez nawiązanie do obiektów bliskich każdemu mieszkańcowi regionu. Autorem koncepcji Geo-gródka jest prof. Jacek Rajchel z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, wysokiej klasy specjalista w dziedzinie geologii, popularyzator nauk przyrodniczych, autor książki „Kamienny Kraków”. Nowej ekspozycji towarzyszą również warsztaty, których uczestnicy mogą się zapoznać z własnościami skał, czy metodami ich badania.
Zapachowo to usytuowana w północnej części Ogrodu ekspozycja sensoryczna, w której znalazły się kwiaty i zioła pobudzające zmysł zapachu. Róże, magnolie, piwonie, mięta, szałwia, lawenda i inne okazy cieszą oko zwiedzającego, ale przede wszystkim zwracają uwagę na zapach roślin oraz cel, który temu zapachowi przyświeca – przetrwanie gatunku, realizowane poprzez zwabianie owadów lub wręcz przeciwnie – ich odstraszanie.
Lem-birynt to z kolei nazwa zielonego labiryntu, w którym szukając wyjścia, znajdziemy również cytaty z twórczości patrona Ogrodu – Stanisława Lema. W refleksji nad nimi pomogą, rozmieszczone w labiryncie, stylowe ławki, wykonane z jednoczęściowych brył granitu strzegomskiego i drewna.
Projekt poprawił również jakość zaplecza sanitarnego Ogrodu Doświadczeń. Dwa, specjalnie zaprojektowane kontenery, pozwoliły rozwiązać szereg dotychczasowych problemów, łącznie z dostępnością toalet dla osób niepełnosprawnych. Poszerzono ofertę modeli edukacyjnych poprzez zakup kuli Zorba i bungee trampoliny. Urządzenia, które w innych miejscach służą jedynie rozrywce, w Ogrodzie umożliwiają refleksję nad zjawiskami przyrody poprzez stosowny system opisów.
W ramach projektu poszerzono ofertę warsztatowych zajęć edukacyjnych o „Ścieżkę nocną” – serię eksperymentów realizowanych nocną porą, z zastosowaniem teleskopu, kamery na podczerwień, noktowizorów, światłowodów i materiałów świecących pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Grupy chcące skorzystać z takiej oferty mają również możliwość nocowania na terenie Ogrodu Doświadczeń pod namiotem.

Projekt zrealizowany został w latach 2012-2013, w roku 2012 - prace przygotowawcze, 2013 r. – realizacja (prace budowlane i aranżacyjne, zakupy urządzeń). Zgodnie z założeniami, całkowita jego wartość wyniosła 1 360 288,61 zł, z czego koszty kwalifikowane to 796 837,19 zł, koszty niekwalifikowane: 563 451,42 zł.
Koszty kwalifikowane inwestycji zostaną sfinansowana z dwóch źródeł:
- dotacji rozwojowej Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 - 75,00% wartości kosztów kwalifikowanych,
- ze środków własnych Muzeum - 25,00% wartości kosztów kwalifikowanych.
Koszty niekwalifikowane zostaną sfinansowane ze środków własnych Muzeum.