Lekcje w Ogrodzie Doświadczeń

Mroźne eksperymenty
Na zajęciach sprawdzimy jak zachowują się substancje w ekstremalnie niskich temperaturach suchego lodu (-78,5°C) i ciekłego azotu (-195,8°C). W programie lewitacja, degustacja i wiele innych zjawisk ze świata niskich temperatur.
Zajęcia dla uczestników od 12 lat. Ilość uczestników: do 20 osób.

Piłki Einsteina

Przyśpieszenie grawitacyjne, energia kinetyczna, energia potencjalna, pęd, efekt Magnusa – to zagadnienia, które zaprezentujemy używając różnego rodzaju piłek. Wyjaśnimy tajemnicę strzału Roberta Carlosa na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w 1998 roku. Wystąpi również gość specjalny - piłka zmyłka.
Lekcja adresowana do uczniów gimnazjów i szkół średnich.
 

Zabawy z ciśnieniem
Na zajęciach poruszamy zagadnienie ciśnienia statycznego w różnych odsłonach. Przekonamy się, jaka siła drzemie w powietrzu i jak wytrzymałe mogą być plastikowe butelki. W programie również konkurs na najdalej wystrzeloną rakietę.
Lekcja adresowana do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.


Władca pierścieni
Zjawisko fali stojącej zostanie przybliżone na przykładzie instrumentów, które budzą skojarzenia raczej z sanitariatem niż muzyką. W drugiej części zajęć fale będą się objawiać nie tylko akustycznie, ale i wizualnie, jako mknące przez Ogród pierścienie.
Lekcja adresowana do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.


Wybuchowa lekcja
Podczas zajęć uczniowie mierzą prędkość dźwięku w powietrzu. Po krótkim wstępie teoretycznym następuje pomiar odległości do przyszłego miejsca wybuchu granatu. Kluczowy pomiar polega na mierzeniu czasu jaki mija od błysku do huku wybuchającego granatu.
Lekcja adresowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.
UWAGA: Ze względu na okres lęgowy ptaków lekcja odbywa się w drugiej połowie roku - wrzesień, październik.


Trąbka kibica
Podczas zajęć uczniowie poznają fizyczne aspekty dźwięku. Chętni będą mogli zobrazować swoje umiejętności wokalne na ekranie oscyloskopu. Na wybranych instrumentach muzycznych, m.in. takich jak trąbka kibica, poznaną teorię zastosują w praktyce. W części warsztatów preferowane będzie bardzo głośne zachowanie.
Lekcja adresowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

 
W poszukiwaniu zaginionej szkatułki
Podczas lekcji uczniowie uczą się orientacji w terenie na podstawie kompasu i mapy. Wykorzystując zdobyte umiejętności, odnajdą przygotowane dla nich zadania, bazujące na urządzeniach w Ogrodzie Doświadczeń. Poprawne rozwiązania doprowadzą do ukrytej w Ogrodzie niespodzianki.
Lekcja adresowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych.


Warsztaty geologiczne
Uczestnicy zajęć dowiedzą się, w jaki sposób powstają skały. Zbadają właściwości skał takie jak twardość, sposób reagowania z kwasami, zapach, smak, magnetyzm czy promieniotwórczość. Na zakończenie otrzymają kilka okazów, które mogą się stać początkiem własnej kolekcji geologicznej.
Lekcja adresowana do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Maksymalna liczba osób na jedne warsztaty 20.


Gumisiowy sok
Podczas 40 - minutowych warsztatów w typowo kuchennych klimatach, uczniowie poznają pojęcie gęstości. Przygoda w odkrywaniu tego zjawiska zaczyna się od krótkiej pogadanki o maminych zupach. Następnie, przez zabawę pełną kolorowych płynów i miseczek dochodzimy do stworzenia magicznego, kolorowego napoju.
Lekcja adresowana do dzieci w wieku 5 - 8 lat.


Fizyka balonika
Podczas zajęć prezentowanych jest kilkanaście zaskakujących eksperymentów - każdy z wykorzystaniem balonika. Baloniki są nadmuchiwane, przebijane, podpalane, zgniatane, stanowią napęd pojazdów poruszających się po ziemi, wodzie i w powietrzu.
Lekcja adresowana do dzieci w wieku 6 - 12 lat.