Rzeźba

Co tu można zrobić

Przyłóż część swojego ciała, lub całe ciało, do tablicy z metalowymi szpilkami. Zobacz co powstało po obu stronach tablicy. Prowadź obserwacje pod różnym kątem. Spróbuj stworzyć dowolną rzeźbę przesuwając odpowiednio szpilki.


Dlaczego tak się dzieje

Kiedy patrzysz na daną szpilkę dokładnie na wprost, widzisz tylko jej koniec. W takim przypadku nie wiesz jak bardzo jest wysunięta. Dopiero spojrzenie pod odpowiednim kątem, pozwoli zauważyć więcej szczegółów. Z tego powodu właściwe ustawienie, będzie istotne także przy analizie całej rzeźby.

Zwróć uwagę, że każda szpilka odtwarza informację dla pewnego pola powierzchni, które na nią przypada. Im więcej byłoby szpilek na danym obszarze, tym więcej byłoby szczegółów odtwarzanego kształtu. Dzielenie informacji na porcje to niezwykle pomocny zabieg w większości naukowych dziedzin. Pozwala na szybką i efektywną analizę zebranych danych eksperymentalnych.Ciekawostki

Tablica ze szpilkami znana jest jako Pin Art lub Pinscreen. Urządzenie zostało wymyślone przez Alexandra Alexeiffa i jego żonę Claire Parker w 1932 roku, w studiu filmowym w Paryżu. Obrazy do powstających animacji uzyskiwano dzięki cieniom, rzucanym przez szpilki na biały ekran.

Amerykański artysta Ward Fleming w 1987 roku opatentował Pinscreen jako zabawkę.