Krater

Co tu można zrobić
Obejrzyj starannie wzór na nieruchomej tarczy. Zacznij nią obracać. Powoli zwiększaj prędkość wirowania. Co widzisz? Eksperymentuj, obracając tarczę z różną prędkością kątową, w obu kierunkach. Przy odpowiednio dobranej, niewielkiej prędkości wirowania odniesiesz wrażenie, że obracany obiekt jest trójwymiarowy. Jeżeli nie widzisz głębi od razu, wpatruj się w wirujący obiekt przez dłuższą chwilę.


Dlaczego tak się dzieje
Układ linii oraz ich grubość na obracającej się tarczy powoduje, że obiekt wydaje się trójwymiarowy. Linie grubsze uznawane są za bliższe, a cieńsze za dalsze.
Kiedy patrzymy na obiekt, do każdego oka obraz trafia pod nieco innym kątem. Mózgowi umożliwia to ocenę odległości od przedmiotu. Ten mechanizm jest podstawą widzenia przestrzennego, choć jest ono też możliwe z użyciem jednego oka, ze względu na większą liczbę zjawisk, które mózg wykorzystuje w interpretacji obrazu. Znaczenie mogą mieć rozmiary przedmiotów czy układ cieni.


Ciekawostki
Francuski artysta Marcel Duchamp (1887-1968) w swojej twórczości eksperymentował z efektem stereokinetycznej głębi w 1935 roku (Rotoreliefs). Jego inna praca jest prezentowana na stanowisku Wędrujące koło.