Informacje dla grup zorganizowanych

Do odwołania zajęcia edukacyjne/warsztaty i oprowadzania z przewodnikiem dla grup zorganizowanych nie odbędą się. Wszelkie informacje można uzyskać pod nr tel. 12 428-66-00 wew. 11.


OFERTA EDUKACYJNA 
W OGRODZIE DOŚWIADCZEŃ IM. ST. LEMA


Zajęcia edukacyjne w Ogrodzie Doświadczeń będą uruchomione w terminie zgodnym z aktualnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi w kraju. Informacje można uzyskać na stronie www.ogroddoswiadczen.pl oraz pod nr tel. 12 428-66-00 wew. 11.


Warsztaty znajdujące się na stałe w ofercie Ogrodu Doświadczeń:

Fizyka Balonika - warsztaty dedykowane najmłodszym dzieciom (przedszkole i klasy 1-3).
Na zajęciach pokazane jest wszechstronne zastosowanie balonika w eksperymentowaniu z fizyką. Dzieci mogą za pomocą balonika na przykład zmierzyć pojemność płuc, zobaczyć jak działa poduszkowiec, przetestować jego wytrzymałość i wykonać wiele innych doświadczeń. 

Zabawy z ciśnieniem - warsztaty dla nieco starszych (klasy 4-8).

Podczas zajęć wykonywane są eksperymenty związane z ciśnieniem. Można przekonać się między innymi czym jest łoże fakira, od czego zależy wartość ciśnienia, jak umieścić nadmuchany balon w butelce oraz czym jest prawo Pascala. Ponadto wykorzystując ciśnienie uczestnicy zajęć mogą samodzielnie wystrzelić butelkowe rakiety.

Mroźne eksperymenty - warsztaty skierowane dla najstarszych uczniów (klasy 6-8 oraz liceum i technikum).
Wszystkie doświadczenia wykonywane są w oparciu o mroźne substancje – suchy lód i ciekły azot. Uczestnicy zajęć mogą poznać właściwości tych substancji i zobaczyć, jak reagują w kontakcie z innymi przedmiotami oraz co stanie się, jeśli dodamy do nich gorącej wody. 

Zajęcia w sezonie 2021 w ramach biletu wstępu 

(konieczna wcześniejsza rezerwacja)

Zajęcia skierowane są do rodzin z dziećmi w wieku od 6 lat do 10 lat, będzie można w krótkim czasie zapoznać się z tematem zajęć i wykonać prosty model edukacyjny. 

Pogoda i klimat
W czerwcu głównym tematem zajęć będzie pogoda. Odpowiemy na pytania: co to jest pogoda i skąd biorą się pory roku? Co to jest atmosfera ziemska i czy pogodę można zmierzyć? Czym są chmury? Jak powstaje mgła, czym jest smog? Co napędza zjawiska pogodowe na Ziemi oraz jak zachować się w czasie burzy?
W następnych miesiącach powiemy więcej o klimacie i o kryzysie klimatycznym oraz o tym, jak w życiu codziennym można przyczynić się do powstrzymania dalszego ocieplania się klimatu.

Obserwacja nieba
W czerwcu tematem przewodnim będą obserwacje Księżyca, a w następnych miesiącach więcej powiemy o Słońcu i innych obiektach, które można zaobserwować patrząc w niebo.

 
Warsztaty z rezerwacją dla małej liczby uczestników w ramach biletu wstępu

Zajęcia z wykorzystaniem mikroskopów skierowane dla węższego grona odbiorców, głownie uczniów klas starszych. 

Tematyka: 

Pierwotniaki 
Podczas zajęć odpowiemy na pytanie czym są pierwotniaki i na jakie główne grupy możemy je podzielić oraz jak wykorzystywane są przez ludzi. W części praktycznej zajmiemy się przygotowaniem preparatów i próbą ich identyfikacji po cechach danych organizmów.


Glony
Podczas zajęć odpowiemy na pytanie czym są glony i na jakie główne grupy możemy je podzielić.
W części praktycznej wybierzemy się na spacer po Ogrodzie i zbierzemy potrzebne nam próbki glonów. 


Mchy i paprotniki 
Podczas zajęć odpowiemy na pytanie czym są mchy i paprotniki i na jakie główne grupy możemy je podzielić. Dlaczego różnią się od innych roślin? W części praktycznej wybierzemy się na spacer po Ogrodzie i zbierzemy próbki. Następnie przygotujemy preparaty z zarodników i organelli mszaków oraz obejrzymy zarodnie wątrobowców pod mikroskopem. 


Grzyby
Po krótkim wstępie teoretycznym uczestnicy wcielą się w techników sądowych i spróbują oznaczyć grzyby po zarodnikach. Metodę taką wykorzystuje się również podczas zatruć grzybami. Uczestnicy będą szukać zarodników pieczarki w masie różnych szczątków organicznych.


Rośliny naczyniowe i ich spichlerze 
Co rośliny przechowują jako pokarm, jak to robią i gdzie? W praktycznej części będziemy wykrywać skrobię jodyną, oglądać komórki spichrzowego cebuli, ziemniaka i korzeń mniszka.


Kolumna Winogradskiego
Nauczymy czym są bakterie bi oraz gdzie można je znaleźć. Gdzie można znaleźć siarkę, jak wygląda i do czego jest nam potrzebna? Czym jest materia i energia w ekosystemie? Czym jest kolumna Winogradskiego? Uczestnicy zajęć utworzą własną kolumnę, zabiorą ją do domu i będą obserwować jej rozwój przez kilkanaście następnych tygodni. 


Zajęcia dla młodszych dzieci:

Domki dla pszczół
Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, jakie rośliny sadzić, żeby pomóc pszczołom oraz jak zrobić poidło dla dzikich owadów. Zbudujemy też dwa rodzaje domków dla pszczół i każdy uczestnik będzie mógł zabrać je do domu.