24.08.2021 Magdalena Jabłońska

Wydarzenia edukacyjne we wrześniu w Ogrodzie Doświadczeń

1 września, godz.: 15.30
Czy znasz te zapachy?

Czy wiesz, że są rośliny, które w swoim składzie mają pachnące cząsteczki związków chemicznych? Po zmieszaniu z cząsteczkami powietrza do naszego nosa trafiają cząsteczki olejków eterycznych, które potrafimy rozpoznawać. Na zajęciach dowiemy się, które z ziół można wykorzystać do sporządzenia aromatycznego napoju herbacianego. Uczestnicy zajęć uzupełniają kartę z opisami, wklejając pachnące listki roślin.

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.


4 września, godz.: 15.30
Czym są prądy morskie?

Na zajęciach wyjaśnimy co to jest prąd morski oraz wykonamy doświadczenia wyjaśniające to zjawisko.
Korzystając z mapy z naniesionymi autostradami oceanów zastanowimy się gdzie może dopłynąć butelka z listem w środku, wrzucona do oceanu na wybrzeżu Florydy.
Korzystając z czujnika wilgotności systemu elektronicznej rejestracji danych Pasco Pasport, zmierzymy aktualne wartości wilgotności powietrza w naszym otoczeniu.

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.
Czas trwania 20 minut.


6, 16, 27 września, godz.: 16:00
Dziecinnie proste eksperymenty

Przygotujmy się wspólnie na nowy rok szkolny! Na zajęciach poznamy eksperymenty, które można wykonać, wykorzystując przedmioty dostępne w każdym domu. Przekonamy się czy da się zrobić szaszłyk z balona oraz czy można napompować go bez użycia ust i pompki. Zbadamy gęstość substancji oraz sprawdzimy czy kartka papieru jest w stanie zatrzymać wodę w szklance.

Zajęcia skierowane są dla małych dzieci od 6 lat.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Limit 10 osób.


7 września, godz.: 15:00 i 18:00
Protozoa, mikro świat w powiększeniu. 

Na zajęciach poznamy niektóre grupy pierwotniaków, dowiemy się o ich roli w ekosystemie i naszym życiu. Każdy z uczestników będzie dysponował mikroskopem i samodzielnie przygotuje kilka preparatów mikroskopowych. Za pomocą klucza do oznaczania pierwotniaków uczestnicy postarają się oznaczyć oglądanie gatunki. 

Zajęcia skierowane są dla osób od 14 lat.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.
Czas trwania 1h. 8 września, godz.: 15.30
Jak rozpoznać drzewo po kształcie liścia?

Na zajęciach dowiemy się, jak rozpoznać można drzewo na podstawie kształtu liścia, brzegu blaszki i użyłkowania. Wykonamy pamiątkowy album z liśćmi z drzew w Ogrodzie Doświadczeń oraz zakładkę do książki z liściem.

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.
Czas trwania 20 minut.


9 września, godz.: 15:00 i 18:00 
Glony, pospolite i fascynujące

Na zajęcia uczestnicy zapoznają się z pojęciem glonów. Roli tych organizmów w ekosystemie i ewolucji życia. Każdy z uczestników będzie dysponował mikroskopem i samodzielnie przygotuje kilka preparatów mikroskopowych. Za pomocą klucza do oznaczania glonów, uczestnicy postarają się oznaczyć oglądanie gatunki.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.
Zajęcia skierowane są dla osób od 14 lat.


11 września, godz.: 15.30
Jak wpływa na poziom mórz i oceanów topnienie lodu różnego pochodzenia?

Na zajęciach dowiemy się jaka jest różnica między lodem morskim a lodem kontynentalnym zwanym lądolodem. Wykonamy doświadczenia i odpowiemy na pytanie: czy i jak zmienia się poziom wód, gdy stopi się lód morski i lód kontynentalny?

Korzystając z czujnika temperatury systemu elektronicznej rejestracji danych Pasco Pasport, zmierzymy aktualną wartość temperatury powietrza.

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat. Prosimy o wcześniejszą rezerwację. Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń. Czas trwania 20 minut.

12 września, niedziela, godz. 13:00
Finał Konkursu czytelniczego LEMoniada 2021 „Niezwyciężony”


15 września, godz.: 15.30
Jak wyznaczyć wysokość drzewa mierząc jego cień?

Jeśli tylko dopisze pogoda i będzie słonecznie, na zajęciach poznamy metodę wyznaczania wysokości wybranego obiektu, na podstawie jego cienia. 
Na zajęciach oszacujemy ile metrów ma najwyższa wierzba biała rosnąca w Ogrodzie Doświadczeń. 

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.
Czas trwania 20 minut.18 września, W ramach  projektu „Zajrzyj do Huty”:

  • 11:00 Ogród Doświadczeń im. St. Lema oraz PGE Energia Ciepła zapraszają na warsztaty „Naukowe zabawy z ciepłem”
Uczestnicy zajęć będą współuczestnikami eksperymentów, w których tematem przewodnim będą zjawiska cieplne, zamiana energii mechanicznej na cieplną oraz energii cieplnej na elektryczną. Podczas zajęć zaprezentowane zostanie nowe stanowisko w Ogrodzie Doświadczeń – Eksperyment Jolue’a oraz zestaw demonstracyjny na bazie termoogniwa, w którym energia cieplna zamieniana jest na energię elektryczną.

  •  15:00 Warsztaty „Pozytywka na ogniwo chemiczne”
W trakcie warsztatu - wykorzystując materiały, które często mamy w swoich domach - wykonamy ogniwo chemiczne, pierwowzór baterii, które będzie źródłem prądu elektrycznego. Na zajęciach zbudujemy ogniwo chemiczne, zmierzymy otrzymany prąd i spróbujemy zasilić nim grająca kartkę z pozytywką. Dowiemy się również, gdzie należy wyrzucać zużyte baterie.

  • 17:00 Ogród Doświadczeń im. St. Lema oraz PGE Energia Ciepła zapraszają na warsztaty „Elektro-gra”
W ramach warsztatów związanych z elektrycznością każdy uczestnik wykona elektro-grę, którą będzie później mógł zabrać do domu. Zestaw do gry budowany jest przez połączenie za pomocą kleju na gorąco przełącznika, baterii, diody, głośnika i wygiętego drutu. Gra polega na takim manewrowaniu kawałkiem drutu z zagiętą końcówką, aby w jak najkrótszym czasie przemieścić końcówkę wzdłuż innego drutu, wygiętego w dowolny kształt. Krańce dowolnie wygiętego drutu stanowią początek i koniec gry. Każde dotknięcie drutu sygnalizowane jest światłem diody oraz dźwiękiem z głośnika i oznacza karne sekundy. Zestaw wzorcowy będzie przedstawiał skrót „KOT” i nawiązywał do maskotki PGE Energia Ciepła – Kota Ciepłosława.

Czas trwania ok 40 minut.
Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację. 

Wstęp do Ogrodu z przewodnikiem „Zajrzyj do Huty” w cenie 1 zł. Prosimy o rezerwację miejsc na warsztatach. Rezerwacji można dokonać  od poniedziałku do piątku w godz.: 8:00–16:00, tel. 12 428 66 00 wew. 11; e-mail: ogrod@mim.krakow.pl

Pełny program wydarzenia „Zajrzyj do Huty" dostępny tutaj: KLIK


19 września

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

13:00 i 16:00 Warsztaty edukacyjne pt. „Woda wokół nas”

Uczestnicy będą mogli poznać właściwości wody i dowiedzieć się, jak krąży ona w przyrodzie. Zrobimy między innymi chmurę w słoiku i wir wodny w butelce. Ponadto będziemy mogli doświadczyć odrobiny, związanej z wodą, magii obserwując znikającą monetę. Zajęcia skierowane są dla rodzin z dziećmi.

Udział w zajęciach jest możliwy po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji: od poniedziałku do piątku w godz.: 8:00–16:00, tel. 12 428 66 00 wew. 11; e-mail: ogrod@mim.krakow.pl Osoby, które dokonały rezerwacji na bezpłatne warsztaty w ramach „Dni Otwartych Funduszy Europejskich”, mają również możliwość kupienia biletu na zwiedzanie Ogrodu w cenie 1 zł.24 września XV Małopolska Noc Naukowców
godz.: 18:00, 19:00 i 20:00 Pokazy doświadczeń:

Implozja beczki 
-  do stalowej beczki o pojemności 200 l wlewamy trochę wody i podgrzewamy. Jak już mocno paruje, zakręcamy szczelnie beczkę i schładzamy ją wodą. W beczce powstaje podciśnienie i zapada się ona z hukiem.

Eksplozja ciekłego azotu - do butelki pcv nalewamy ciekłego azotu i zakręcamy - bardzo ostrożnie, bo to niebezpieczne! Następnie wrzucamy do pustej beczki, wsypujemy dwa worki plastikowych kulek. Kiedy butelka wybucha wyrzuca kulki na kilkanaście metrów w górę.

Czas trwania jednego doświadczenia ok 20 min.
Dla każdego Odwiedzającego Ogród wstęp od godz. 18:00 umożliwiał będzie zwiedzanie i korzystanie ze wszystkich dostępnych urządzeń i stanowisk. 

Rezerwacja nie jest wymagana.
Wstęp bezpłatny. 


26 września, godz.: 15.30
Jaki wpływ ma zmiana zasolenia wody i zmiana stężenia CO2 w powietrzu na morza i oceany?

Na zajęciach wykonamy doświadczenia, dzięki którym odpowiemy na postawione w tytule pytania. Korzystając z czujnika zawartości CO2 systemu elektronicznej rejestracji danych Pasco Pasport, zmierzymy aktualną wartość stężenia CO2 w powietrzu.


Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat. 
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.
Czas trwania 20 minut.


Informacje i rezerwacja przyjmowane są telefonicznie: 12 428 66 00 wew. 11 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-16:00) lub mailowo: rezerwacja[at]mim.krakow.pl.