14.05.2016

Pokaz lewitacji magnetycznej

14 maja 2016 od godziny 14:00 do 17:00 odbędą się w Ogrodzie demonstracje technologii aktywnej lewitacji magnetycznej.
Pokazy o pełnych godzinach (14:00, 15:00, 16:00) przeprowadzi dr hab. inż. Adam Piłat z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Celem projektu jest popularyzacja nauki oraz zainteresowanie dzieci i młodzieży problemami techniki, zainspirowanie inżynierią, oraz zachęcenie do nauki przedmiotów ścisłych. Aktywna lewitacja magnetyczna stanowi połączenie wielu dziedzin nauki w szczególności fizyki i matematyki, które wraz z automatyką pozwalają na skuteczne oddziaływanie pola elektromagnetycznego na ferromagnetyczny obiekt i uzyskanie jego lewitacji. Prosta formuła matematyczna pozwala na kompensację siły grawitacji poprzez zmienną - sterowaną siłę elektromagnetyczną.
Demonstrator pozwala na samodzielne przeprowadzenie eksperymentu oraz poczucie oddziaływania elektromagnetycznego. Ilustracja przebiegu eksperymentu w postaci wykresów i animacji pozwala na jeszcze lepsze zrozumienie problemu. Ponadto, zastosowanie kamery, rejestracja obrazu, automatyczna detekcja koloru skutkująca zmianą barwy oświetlenia demonstratora ma dodatkowo zafascynować eksperymentatora światem techniki.